Živé ploty z dřišťálů

15.03.2017
Živé ploty z dřišťálů

Při tvorbě živých plotů často hledáme rostliny, které nabízejí i jiné barvy listů, než zelené. Podobných druhů není až tak moc, o to více nás těší, že některé z nich jsou běžné a dostupné. Do této skupiny patří i dřišťály (Berberis – slovensky dráč), protože některé odrůdy jsou velmi atraktivní – zvláště červené formy jako např. odrůda ‘Atropurpurea‘.

Dřišťály se pro živé ploty hodí hned z několika důvodů – výborně snášejí seříznutí, dobře regenerují a jsou také trnité. Zvláště poslední vlastnost slouží i jako velká překážka pro vstup na pozemek z druhé strany plotu. Při výsadbě živých plotů z dřišťálu je potřeba dodržet dvě důležité podmínky. Za prvé musíme sázet do dobře odplevelené půdy, jinak je následné pletí velmi obtížné, skoro nemožné, právě díky četným trnům.  Druhá důležitá podmínka je sázet hustě – nejlépe ve dvou řádcích (minimálně) na vzdálenost 20-25 cm od sebe. Je to proto, že dřišťály se vyznačují vázovitým vzrůstem keře, takže v dolní části je rostlina vždy velmi úzká. Když se vysadí na větší vzdálenost, v horní části se porost sice hezky zapojí, ale v dolní je průsvitní. Je to zaprvé nehezké, zadruhé se ve volném prostoru často dodatečně objeví plevel, který velmi snižuje kvalitu živého plotu. A ještě jedna věc je velmi důležitá – řezat, řezat a řezat. Jenom častým řezem se dá dosáhnout opravdové hustoty. Nemusíte se toho bát, dřišťál to přímo miluje.

Stačí podívat se na poslední dva snímky – je vidět, že řídká výsadba živému plotu příliš nesvědčí. A také mu nesvědčí, když se nechává růst volně, bez pravidelného a hlavně častého řezu. U posledních dvou fotografií je vidět, že snaha sice byla, ale k dokonalosti ještě chybí poslední krůček.

Živé ploty z dřišťálů
Živé ploty z dřišťálů
Živé ploty z dřišťálů
Živé ploty z dřišťálů