Živé ploty - javor polní

05.01.2017
Živé ploty - javor polní

Živé ploty – javor polní

Někdy se mu také zkráceně říká babyka, latinsky pak Acer campestre. Je to náš domácí druh, který roste zejména v teplejších oblastech  naší přírody. Ve volné krajině vytváří velký keř až středně velký strom, někdy vysoký až kolem 15 m.

Dá se používat i pro založení živých plotů, i když tento způsob využití není u nás příliš častý. Vyznačuje se velmi velkou přizpůsobivostí ke klimatickým i půdním podmínkám. Nejlépe roste na přímém slunci, ale uspokojivě prosperuje i v polostínu. Dobře snáší zasolení i různé jiné útrapy. Vyznačuje se velmi dobrou regenerační schopností, proto je pro založení živých plotů velmi vhodný. Má jedinou horší vlastnost – ve vlhkých letech někdy trpí na padlí (slovensky múčnatka). Tato nemoc se obvykle projevuje v druhé polovině vegetačního období a na vitalitu rostliny většinou nemá dopad. Vzniku této nemoci se dá zabránit jedním či dvěma preventivními postřiky od konce května do konce června.

Živé ploty z babyky lze udržovat v rozměrech asi od jednoho do sedmi metrů (zámecké parky). Je to opadavý druh, na rozdíl od buku či habru si neponechá na zimu ani trochu listů, ale jestli je zapěstovaný dobře, není přes něj vidět ani tak. Na podzim vybarvuje do hezkých žlutých odstínů.

Živé ploty - javor polní
Živé ploty - javor polní