Zazimování hortenzií.

20.11.2018
Zazimování hortenzií.

Před nedávnem jsme zde psali o výhodách dubového listí v souvislosti se zazimováním některých citlivějších druhů rostlin. Také jsme ale slíbili, že vysvětlíme, jak takový kryt vyrobit, aby zazimování bylo účinné. Je to trochu pracné, ale účinné a šetrné vůči přírodě.

Principem zimní ochrany je ošetření rostlin proti průvanu, mrazivému větru a hlavně proti zimnímu sluníčku. To dokáže zejména ke konci zimy a v předjaří udělat velké škody tím, že během teplejších dnů se rostliny probouzejí k životu a během mrazivých nocí snadno namrzají. Dubové listí nasypané na rostlinu zabezpečí velmi silnou ochranu – navodí podobnou situaci, jako by rostliny byly ukryty pod sněhovou peřinou. Na rozdíl od sněhu je výborné v tom, že se mezi listím udržuje trochu vzduchu a listí zůstává poměrně suché. Proto je dobré právě hrubé dubové listí, na rozdíl třeba od listů ořešáků, javorů či jasanů, které vodu nasáknou a sami o sobě mají blátivou konzistenci. Tento postup zazimování je vhodný třeba pro hortenzie (Hydrangea macrophylla), důležité je ovšem rostlinu zasypat až po úplný vrch, neboť právě tam se z hlediska kvetení nacházejí nejcennější pupeny vyžadující ochranu. Kromě jisté pracnosti na tomto způsobu zazimování není nic složitého – jenom se držte jediného pravidla. Rostliny zazimujte co nejpozději jak je to možné, a naopak co nejdéle je nechte pod ochranou listí, než pominou rizika větších mrazíků. Kromě hortenzií může mít smysl podobně zazimovat zejména mladé, málo zakořenělé, méně odolné druhy rostlin.

Další postup asi není nutné speciálně popisovat – vše podstatné prozrazuje pečlivý foto seriál. Fotky jsou zde seřazeny chronologicky od začátku zazimování až po odkrytí a letní kvetení stejného kusu hortenzie velkolisté.

Zazimování hortenzií.
Zazimování hortenzií.
Zazimování hortenzií.
Zazimování hortenzií.
Zazimování hortenzií.
Zazimování hortenzií.
Zazimování hortenzií.
Zazimování hortenzií.