Vánoční hvězda ještě jednou – základní péče

20.12.2017
Vánoční hvězda ještě jednou – základní péče

Vánoční hvězda – Euphorbia pulcherimma (poinsettia) je poměrně náročnou rostlinou. Dlouhodobé pěstování není snadné, také má jenom málokdo ambice udržet ji krásnou po mnoho let. I v krátkodobém časovém horizontu umí pozlobit, když se jí zachce. V kostce nabízíme několik rad, jak její šance na přežití zvýšit na maximum.

  1. Při nákupu si vánoční hvězdu nechte pořádně zabalit, nebo si ji zabalte sami. Obalte ji alespoň do dvou vrstev papíru. Celofánový obal, ve kterém se často prodává, rostlinu neuchrání dostatečně od chladného vzduchu. Přenášení nezabalené rostliny z prodejny do auta mívá pro rostlinu obvykle tragické důsledky.
  2. Když si vánoční hvězdu donesete domů, nechte ji několik hodin zabalenou v papíru, aby tepelný šok nebyl příliš silný.
  3. Optimální teplota pro pěstování vánoční hvězdy je 20-20°C. Teplota by měla být stálá, časté střídání teplot je problém. Uchraňte svoje rostliny od průvanu. Jestli by i krátkodobě klesla teplota pod hranici 15° C, mohlo by to vést k opadávání listů.
  4. Zalévání by mělo být střídmé, ale poměrně časté. Vánoční hvězda nemá v lásce suchý substrát, ale mnohem větším nebezpečenstvím je substrát přemokřený. DŮLEŽITÉ : zálivková voda nesmí být studená – ideálně by měla mít kolem 20°C.
  5. Vánoční hvězda nesnáší silnou koncentraci solí – jinými slovy – je citlivá na vyšší hnojivé dávky. Jestli budete chtít zkusit pěstovat vánoční hvězdu dlouhodobě, volte k přihnojování slabší koncentrace, než udává návod ke hnojení.
Vánoční hvězda ještě jednou – základní péče
Vánoční hvězda ještě jednou – základní péče