Stromy s previsnutou korunou.

12.02.2021
Stromy s previsnutou korunou.

Veľmi špecifickú a obľúbenú skupinu stromov tvoria tie, ktoré sa vyznačujú previsnutou korunou. Hodia sa hlavne do priestorov, kde potrebujeme vytvoriť optickú clonu, oddeliť 2 priestory od seba. U stromov s previsnutou korunou často (ale nie vždy) platí, že bývajú pomerne široké. Pri predaji obvykle vyzerajú veľmi skromne, ich dobré vlastnosti vyniknú až po niekoľkých rokoch pestovania. Aby ste sa vedeli v týchto drevinách lepšie zorientovať, predstavíme vám aspoň niektoré z nich.

Foto č. 1 - hrab – Carpinus betulus ‘Pendula‘
Kultivar ‘Pendula‘ rastie tak, že už mladé konáriky sa svojou hmotnosťou skláňajú k zemi. Tento kultivar rastie o poznanie pomalšie ako pôvodný druh. Vytvára efektnú dáždnikovú korunu, jeho konáre sa za čas dostanú až k zemi. Výška koruny môže dosiahnuť až 4 m, šírka môže byť až 6m. Na jeseň sa listy vyfarbia do žltej farby. Veľmi efektný je tento strom i v zimnom období.

Foto č. 2 - hruška – Pyrus salicifolia ‘Pendula‘
Široko rozložitý strom, vyznačuje sa typickou strieborno šedou farbou listov. Dorastá do výšky 5 – 6m. Kvety sú čisto biele, plody tvorí drobné, sviežo zelené maximálne do 3 cm. Listy sa veľmi podobajú listom vŕby. Po zakorenení je veľmi dobre toleruje dlhodobý nedostatok vlahy. Má minimálne nároky na kvalitu pôdy. Najlepšie vynikne na tmavom pozadí. Výborne znáša rez a dá sa pomerne ľahko dopestovať a i udržať v efektnom guľovitom tvare. V takto zapestovanom a udržovanom tvare sa táto hruška mimoriadne hodí i do tých najmenších súkromných záhrad.

Foto č. 3 - cercidovník - Cercidyphyllum japonicum ‘Pendulum‘
Pôvabný kultivar cercidovníku, vyznačuje sa silne previsnutými konármi. Listy sú pomerne malé, pri pučaní sú vyfarbené do bronzova, neskôr sú sviežo zelené. Na jeseň sa listy vyfarbujú do žltých až oranžových odtieňov. Mladé listy sú náchylné na neskoré jarné mrazíky a často bývajú poškodzované. Na život rastliny to obvykle nemá vplyv, pretože rýchle regeneruje. Odolnosť voči mrazu je ale v dreve veľmi dobrá. Podľa priebehu počasia listy pri opadávaní na jeseň niekedy veľmi príjemne voňajú po karameli. Darí sa mu v polotieni alebo na slnku, vždy ale vo vlhkých a na živiny bohatších pôdach.

Foto č. 4 - Prunus subhirtella ‘Pendula Plena Rosea‘ – (okrasná čerešňa)
Široko rozložitá, stredne rýchle rastúca drevina. Mladé konáre sú veľmi tenké a rastú výrazne previsnuto. Najsilnejší efekt poskytuje v období kvitnutia ( podľa miestnych podmienok od apríla do začiatku mája). Kvety sú poloplné, v prvej etape kvitnutia tmavo ružové (foto), neskôr svetlé. Sú síce drobné, ale obvykle sa vyskytujú v hojnom množstve. Drevina je ale veľmi efektná i v zime a na jeseň, keď sa lístie vyfarbuje do oranžovo červených odtieňov. Obvykle dorastá do výšky okolo 4 –6m, môže dorásť značnej šírky. Vyžaduje slnečnú polohu a dobre priepustnú pôdu s vyšším obsahom vápnika.

Foto č. 5 - sofora japonská - Sophora japonica ‘Pendula‘
Tento podivný strom získava s narastajúcim vekom veľmi zaujímavý vzhľad. Spočiatku má jeho koruna typický dáždnikový tvar, neskôr hlavné konáre dostávajú pokrútený vzhľad. Tento efekt je zreteľný a najzaujímavejší v zimnom období. Obvykle dorastá do výšky okolo 4-6m, vzácne môže byť i vyššia. Sofora výborne znáša hlavné nástrahy mestského prostredia. Toleruje zasolenie pôdy, prašné ovzdušie, a po zakorenení i dlhšie trvajúce sucho. Horšie ale znáša veterné polohy.

Foto č. 6 - brest - Ulmus glabra ‘Camperdownii‘
Typický solitérny strom, ktorý vytvára efektnú, previsnutú korunu. Dorastá do výšky 4 –7m, často býva rovnako široký ako vysoký. Listy sú tmavozelené, na dotyk drsné, predovšetkým na mladých konároch pomerne veľké, často bývajú asymetrické. Na jeseň sa listy vyfarbujú do žlta. Vyhovuje mu hlbšia, mierne vlhká, vápenitá pôda. Pomerne dobre znáša silnejší vietor, ale je citlivý na neskoré jarné mrazy, nehodí sa preto do mrazových kotlín.

Stromy s previsnutou korunou.
Stromy s previsnutou korunou.
Stromy s previsnutou korunou.
Stromy s previsnutou korunou.
Stromy s previsnutou korunou.