Sirôtky - čiže macešky

01.11.2017
Sirôtky - čiže macešky

Kto by nepoznal sirôtky, alebo česky macešky? Sú to krásne, skromné a hlavne vďačné kvetiny, ktoré kedysi zdobili nejeden verejný park či záhradu od skorej jesene až po neskorú jar. Dnes sa tieto kvetiny tak trošku preorientovali a častejšie sa vysádzajú do rôznych kvetináčov, nádob a okenných debničiek. Vedia tak za malých nákladov urobiť veľkú a hlavne dlho trvajúcu parádu.

Písať o týchto rastlinách je trochu ako nosiť drevo do lesa, veď skoro všetko múdro už o nich napísané niekde bolo. Tak sme sa zamerali na ich meno. Kde sa tak asi vzalo?

No každý národ to má trošku inak. Kedysi bola sirôtka symbolom vernosti, preto dievča dávalo pri svadbe svojmu ženíchovi tento kvietok. V Poľsku sa sirôtka nazývala veľmi poeticky „siostra i brat“. Pre určitú podobnosť niektorých kvietkov s ľudskou tvárou sa v Rusku sirôtka nazývala Aňutiny glazki (oči). Chorvatské pomenovanie sirôtky sa blíži českému menu. V češtine je to maceška, chorvátsky mačuha. Ale chorvátšina sa chce podobať aj slovenčine, preto iné meno je sirotica. A niekedy sa jej hovorí aj dan i noč. Teda deň aj noc – to preto, že niektoré odrody majú v jednom kvietku tmavú aj svetlú farbu – proste deň aj noc. Taliani hovoria sirôtke Viola de pensiero, Francúzi Pensee a Angličania Pansy, niekedy ľudovo aj Hearts – ease, t.j pokoj srdca. Asi preto, že sa sirôtka okrem iného používala k liečbe srdečných ochorení. Bohatý sortiment mien mali, či možno aj ešte stále majú v nemecky hovoriacich krajinách – napríklad vo Švajčiarsku si vybrali trochu ťažší názov – Drei Gesichtel in einem Hut – teda tri tváre v jednom klobúku. To môže prinášať komické situácie – napríklad pri nakupovaní. Ako sa asi musí tváriť predavač, ak sa ho niekto v záhradnom centre opýta – máte tri tváre v jednom klobúku? U nás je to jednoduchšie. Príďte sa presvedčiť a opýtajte sa nás napríklad toto. Prosím, máte sirôtky? Anebo třeba – máte macešky?

Tešte sa na odpoveď. Aj na sirôtky, aj na macešky.

Sirôtky - čiže macešky
Sirôtky - čiže macešky
Sirôtky - čiže macešky
Sirôtky - čiže macešky
Sirôtky - čiže macešky