Půdopokryvný skalník šetří čas i peníze

28.04.2017
Půdopokryvný skalník šetří čas i peníze

Efekt půdopokryvných rostlin spočívá zejména v tom, že rostliny vysazené na stanoviště za krátkou dobu zcela zakryjí povrch půdy. To má několik velmi příznivých aspektů. Ten první, který je hned na očích, je estetický efekt. Při celkovém hodnocení ale tento nehraje tu nejdůležitější roli. Mnohem důležitější je to, že půdopokryvné rostliny brání povrch půdy proti zarůstání plevelem. Dobře založené výsadby to umí celkem spolehlivě. Další efekty, které nejsou na první pohled tak patrné, chrání půdu proti nadměrnému vysychání půdy i proti půdní erozi. Jednorázové náklady na založení jsou sice vyšší, než při prostém mulčování, či založení trávníku, další náklady na údržbu jsou velmi nízké až nulové.

Pro založení půdopokryvných porostů se velmi dobře hodí nízké odrůdy některých skalníků (např. odrůdy od druhu Cotoneaster dammeri). S případným výběrem konkrétních odrůd vám ochotně poradíme v našich zahradních centrech dle aktuální nabídky.

Při výsadbě je důležité mít dobře odplevelený pozemek. Pro výsadbu volte stanoviště slunné, nebo v polostínu. Pro skalníky stačí půda běžné kvality, měla by ovšem být dobře propustná. Podle aktuální velikosti můžete na jeden čtvereční metr potřebovat 4-9 rostlin. Zdánlivě velké množství je důležité pro rychlost zapojení porostu. Čím dříve se rostliny spojí do jednoho celku, tím rychleji nastupuje jejich efekt ochrany půdy proti zaplevelení.

Půdopokryvný skalník šetří čas i peníze