Půdopokryvné rostliny - jehličnany

23.11.2019
Půdopokryvné rostliny - jehličnany

Není to tak dávno, co jsme slíbili pokračovat v představování půdopokryvných rostlin. Najdeme je snad ve všech skupinách okrasných rostlin. I jehličnaté dřeviny mají mezi sebou několik zástupců vhodných pro tento způsob použití. Většina druhů a odrůd půdopokryvných jehličnanů se hodí pro slunné lokality, k těm nejkrásnějším patří jalovce. Ale pozor, netýká se to plošně celého rodu - pro pokryv půdy musíme vybírat nízko rostoucí odrůdy, které se vyznačují intenzivním větvením. Při správném použití jsou ve finálním efektu velmi působivé. Trochu překvapivě možná zapůsobí informace, že tyto druhy je nejlépe mulčovat jenom tenkou vrstvou kompostu, nebo nemulčovat vůbec. Při doteku s půdou výhonky jehličnanů dále zakořeňují (co je ve velké vrstvě mulčovací kůry mnohem složitější) a samy nahrazují mulčovací materiály. Těmto rostlinám navíc vyhovuje, když povrch půdy občas trošku proschne, trvale mokrá půda jim spíše ubližuje než pomáhá.

foto č. 1 - Dominantou této fotografie je cypřišek tupolistý, zadívejte se ale prosím na spodní část obrázku. Po zemi se "plazí" asi jedna z nejnižších odrůd jehličnanů, jaká je k dispozici v evropských sortimentech.Jedná se o druh jalovce - celým jménem Juniperus horizontalis 'Ice Blue'. Pro rychlé dosažení půdopokryvného efektu vysazujeme na čtvereční metr 4-5 rostlin.

foto č. 2 - Juniperus horizontalis 'Ice Blue' - detailní pohled.

foto č. 3 - Dalším mimořádně vhodným jalovcem pro pokrytí půdy je Juniperus procumbens 'Nana'. Případné zaštipování jeho výhonů významně podporuje rozvětvování a zaplnění prostoru. Na čtvereční metr pro rychlý efekt vysazujeme opět 4-5 kusů.

foto č. 4 - Mikrobiota křížmolistá - Microbiota decussata se vyznačuje vysokou mrazuvzdorností a poměrně bujným růstem. Má ráda vlhkou půdu, ale pokud je trvale mokrá, tak neprosperuje. Jediná rostlina v průběhu let klidně zaplní plochu 4 m čtverečních, pro rychlý efekt ale dáváme na čtvereční metr 2-3 rostliny ( v závislosti na aktuální velikosti vysazované rostliny).

 

Půdopokryvné rostliny - jehličnany
Půdopokryvné rostliny - jehličnany
Půdopokryvné rostliny - jehličnany