Půdopokryvné listnaté dřeviny.

17.12.2019
Půdopokryvné listnaté dřeviny.

V listopadu jsme se začali věnovat trochu půdopokryvným rostlinám a jejich využití v zahradním prostoru. I když v těchto předvánočních dnech asi nikdo nebude tyto rostliny sázet, mírně pokročit v zahradnickém vzdělávání jistě nebude na škodu. Listnaté keře pro tento způsob použití nabízejí docela velký výběr druhů. U listnatých keřů se efekt dostavuje o něco rychleji, než u jehličnatých druhů. Listnaté keře dovedou v některých případech vytvořit nad povrchem půdy hustý vegetační porost, který chrání půdu od prosychání, zaplevelení i proti půdní erozi. V porostu listnatých keřů najdou zázemí pro život i mnozí drobní živočichové. I v tomto případě platí, že pomocí půdopokryvných listnatých dřevin můžeme natrvalo a jednoduše vyřešit údržbu těchto jinak těžko udržovatelných ploch. Týká se to malých rozdrobených ploch, i velkých těžko dostupných míst, zejména svahů.

Na první fotografii vidíme pečlivě udržovaný zimolez (Lonicera nitida) v prostoru pod stromem ve veřejné zeleni, stejné řešení můžeme ale stejně dobře uplatnit i na soukromé zahradě.

Na druhém snímku je Stephanandra incisa 'Crispa', která "luxusně" vyřešila údržbu trávníku šikminy na soukromé zahradě.

Na třetím snímku je břečťan (Hedera hibernica), který při dostatečné vlhkosti dobře zvládá i život na plném slunci, i když v polostínu mu v našich podmínkách bude určitě o hodně lépe.

Půdopokryvné listnaté dřeviny.
Půdopokryvné listnaté dřeviny.