Příběh kaliny bodnanské - Viburnum x bodnatense 'Dawn'

20.02.2022
Příběh kaliny bodnanské - Viburnum x bodnatense 'Dawn'

Možná jste si všimli krásnou kvetoucí rostlinu, která se v plné parádě projevuje od konce zimy (a někdy i před ní) zejména v soukromých zahradách, ale někdy i v parcích. Její růžové květy navíc příjemně voní a přitahují k návštěvě i včely, pokud už je tak vysoká teplota, že mohou létat. Tato dřevina se jmenuje kalina bodnanská (Viburnum x bodnatense 'Dawn'). Krížek mezi rodovým a druhovým jménem v latinském názvu znamená, že se jedná o křížence.

Příběh této kaliny je vlastně docela velmi poetický.

Poprvé vznikla v roce 1933, neboť jistý Charles Lamont, asistent v botanické zahradě ve skotském Edinburgu zkusil zkřížit dva asijské druhy kalin - Viburnum farreri a Viburnum grandiflorum. S výsledkem svého šlechtění ale nebyl spokojen a o kalinu se přestal zajímat.

O rok později ale úplně stejnou věc podnikli nezávisle na sobě (možná o prvním křížení ani nevěděli) zahradníci z Bodnant Garden ve Walesu

Dosáhli stejného výsledku, ale na rozdíl od svého kolegu ze Skotska byli s výsledkem spokojeni a nově vzniklou rostlinu pojmenovali hrdě jako kalinu bodnanskou, právě na počest zahrady Bodnant, (mimochodem jedné z nejkrásnějších zahrad Velké Británie).

Z hlediska pěstování je to velmi skromná dřevina, nemá žádné mimořádné nároky. Její výhodou je vázovitý tvar, takže v místě výsadby nezabírá příliš velkou plochu. Jak narůstá, tak se lehce rozšiřuje. Je to ideální keřík do společných výsadeb s trvalkami.