Pivoňky

06.06.2017
Pivoňky

Pivoňky (Paeonia, slovensky pivónie) patří k nejběžnějším zahradním rostlinám. Pěstují se už několik staletí a mohl by tak snadno vzniknout dojem, že jsou to rostliny velmi dobře známé. Svět pivoněk je ovšem nesmírně bohatý a proto i nesmírně komplikovaný. Jejich přesné zařazení do skupin je nejednoznačné, a to až tak, že pivoňky jsou pro botaniky velkým systematickým „oříškem“. Navíc se tyto krásné rostliny vyznačují ještě jednou vlastností – a tou je schopnost snadného křížení. Co botanikům tvoří vrásky na čele, to je pro zahradníky velmi nadějná věc. Díky tomu se můžeme těšit skoro až neuvěřitelnému množství různých odrůd, nádherných tvarů, barev i pozoruhodných velikostí květů. I když jsou pivoňky opravdu velmi rozdílné, alespoň u nejběžnějších druhů platí tyto základní pěstitelské rady:

  • Vzhledem k dlouhověkosti pivoněk vybíráme místo výsadby velmi odpovědně. Přesazování pivoňkám moc nesvědčí a může jim trvat dlouhou dobu, než se na novém stanovišti „usadí“ tak, aby prosperovaly.
  • Pivoňky potřebují slunnou polohu, jsou náročné na kvalitu půdy. Pěstitelský substrát by měl být dobře propustný, hluboký a velmi bohatý na živiny. Výsadbová jáma by měla být širší, než, než je běžné u většiny trvalek.
  • Po odkvětu se doporučuje odstraňovat nově vznikající plody. Zrání semínek rostliny zbytečně vysiluje.  Zejména u odrůd s velkými květy se vyplatí k rostlinám instalovat nenápadné opory, které zabezpečí, že květy zůstanou vzpřímené a nebudou se ohýbat k zemi.
Pivoňky
Pivoňky
Pivoňky