Philadelphus

Philadelphus

Pustoryl (Philladelphus – sk.pajasmín) bývá lidově často označován jako jasmín. Důvodem  je nepochybně velmi silná vůně těchto keřů, která vůni jasmínu připomíná, i když botanicky pustoryly nemají s jasmínem žádnou vazbu. I tak jsou ale pustoryly velmi cenné kvetoucí keře, jejichž krása vrcholí od konce kalendářního jara až po začátek léta.

Botanicky jsou pustoryly velmi bohatým rodem, existuje kolem 70 druhů, některé jsou dokonce stálezelené. Pro naše podmínky se hodí jenom ty opadavé. U nás se pěstují zejména křížence, které jsou oproti botanickým druhům více ozdobné i více vonné. Sortiment odrůd není příliš bohatý, ale můžeme si vybrat jak odrůdy vysoké, tak kompaktnější. Mezi pustoryly najdeme i plnokvěté odrůdy, bývají vzhledově velmi efektní, jejich vůně je ale obvykle slabší, jako u odrůd s jednoduchým květem. Ve většině případů mají pustoryly listy čistě zelené barvy, ale i toto pravidlo má své výjimky. Existuje třeba odrůda ‘Variegata‘, která má listy zeleně bílé, nebo odrůda ‘Aureus‘ s listy krásně žlutými. Pestrolisté odrůdy vyniknou zejména na tmavém pozadí.

Pustoryly jsou nenáročné rostliny, které zvládne pěstovat i začínající pěstitel. Vyžadují slunné místo, živnou a vlhčí půdu s vyšším obsahem vápníku. Staré keře se mohou zmlazovat, nebo citlivě prořezávat, aby nebyly příliš husté.  Vůně pustorylů a něžná krása jejich květů činí z těchto dřevin opravdové klenoty našich zahrad i parků.

Philadelphus
Philadelphus
Philadelphus