Passiflora - mučenka

04.01.2019
Passiflora - mučenka

Venkovní zahrada odpočívá po náročné sezóně stejně jako my, lidé. Proto snad neuškodí, když si během zimních měsíců představíme pár rostlin z cizích zemí, které se pěstují jako ovoce, zelenina, koření, nebo třeba z jiných praktických důvodů.

Snad každý, koho zajímá tropické ovoce, zná alespoň podle jména rostlinu, která bývá označována slovem maracuja. Někdy se používá pro stejnou rostlinu i jméno grenadilla. Vědecké jméno této rostliny je Passiflora, české i slovenské jméno je trochu smutné – mučenka.

Rostlina dostala toto jméno podle stavby květů, která je velmi složitá, přičemž vnitřní struktura květu připomíná tzv. trnovou korunu, symbol ukřižování Krista. Z této podobnosti vzniklo pojmenování mučenky, i když z hlediska barev, pestrosti a využití působí tato rostlina spíše vesele. Ve volné přírodě roste na několik stovek druhů. Tento rod pochází především z teplejších oblastí amerického kontinentu, ale některé z nich zplaněly, nebo se i pěstují v různých oblastech světa. Plantáže maracuje připomínají trochu z dálky vinohrady. Rostliny se pěstují na konstrukcích, které umožňují vyniknout jejich liánovitému charakteru růstu.

Dopěstovat plody bývá v našich podmínkách složité, ale přesvědčit rostlinu ke kvetení zas tak složité není. Proto se tyto rostliny alespoň z času na čas pěstují ve sbírkových sklenících a zimních zahradách. Kromě botanických druhů se pěstuje řada krásných odrůd, jejichž květy jsou opravdu výjimečné.

Passiflora - mučenka
Passiflora - mučenka
Passiflora - mučenka