Ohýbanie ruží.

06.04.2021
Ohýbanie ruží.

Aj keď to možno znie prekvapivo, pomocou ohýbania výhonov ruží je možné dosiahnuť oveľa bohatšieho efektu kvitnutia. Zakladanie kvetov prebieha totižto oveľa lepšie na vodorovne rastúcich výhonoch, než na výhonoch rastúcich kolmo. Táto technika sa uplatňuje najmä na bujne rastúcich kríkových ružiach, niektorých botanických druhoch ruží, ale i na ružiach popínavých. Princípom tohoto spôsobu pestovania je hlboké ohnutie výhonu do vodorovnej polohy v prípade treláží, alebo do úplného ohnutia tak, aby špičky výhonu smerovali úplne k zemi. Pre dosiahnutie tohto efektu sa okolo ruže zbuduje jednoduchá konštrukcia z dreva, na ktorú sa vyväzujú výhony vyrastené v minulom roku. Touto technikou je možné v otvorenom priestore bez opory pestovať aj popínavé kultivary ruží (nie všetky sú ale vhodné). Takto upravené ruže vytvoria na záhone kopulovité tvary v období kvitnutia obsypané záplavou kvetov. Pri pestovaní popínavých ruží pri domoch či múroch sa výhony vyväzujú do vodorovného tvaru, alebo aspoň do mierne šikmého smeru, ak to nejde inak. Odmenou za prácnosť je rozkvitnutá stena a množstvo kvetov.

Foto č. 1 - Všimnite si rozdiel v množstve kvetov na kríku ruže vľavo tesne vedľa bielych dverí v porovnaní s množstvom kvetov pod oknom a úplne vľavo na štíte domu. Tesne pri dverách vľavo je ruža vysadená a jej výhony tam rastú kolmo hore. Odtiaľ sú nové rozvádzané po oboch stranách horizontálnym smerom. Tam je kvitnutie výrazne intenzívnejšie.

Foto č. 2 - Ruža pripravená na tvarovanie (botanický druh - ruža šedá). Boli odstránené staré výhony, ktoré už v minulosti kvitli a plodili.

Foto č. 3 - Okolo ruže bola vytvorená jednoduchá konštrukcia. K nej sa pripevňujú vrcholové časti ohnutých výhonkov.

Foto č. 4 - Krík po dokončení ohýbania výhonov.

Foto č. 5 - Cieľový efekt - pomerne pravidelné kopule ruží bohato kvitnú po celom obvode.

Foto č. 6 - Pomocou tejto techniky je možné dostať popínavé typy ruží do otvorenej plochy trvalkového záhona.

Ohýbanie ruží.
Ohýbanie ruží.
Ohýbanie ruží.
Ohýbanie ruží.
Ohýbanie ruží.