O kompostování

02.10.2016
O kompostování

O kompostování se poslední dobou vedou dlouhé diskuze, navzdory tomu je ještě stále hodně těch, kteří se zbavují organických zbytků z vlastní zahrady tak, že je odvážejí, či nechají vyvážet mimo zahradu. Přitom z organických zbytků může za poměrně krátkou dobu vzniknout skvělá hmota, která se nazývá kompost. Kompost v sobě spojuje několik výhod najednou. Obsahuje velké množství živin a zároveň se vyznačuje vysokým obsahem humusu a skvělou strukturou, která je velmi příznivá pro růst kořenů. Kompost dobře udržuje vláhu, ale nadbytečnou vláhu dobře propouští.
Kompostování je vlastně recyklace organických zbytků, přičemž z odpadu vzniká velmi hodnotná surovina. Mít na zahradě vlastní kompostér je známkou inteligence majitele zahrady. Vyvážení organické hmoty ze zahrady není jenom škoda, je to přímá materiální ztráta. 
Většímu rozšíření kompostování na zahradách brání zejména různé předsudky. Komposty, respektive kompostéry bývají často považovány za druh „hnojiště“, ale to není přesné. Dobře založený kompost nezapáchá, neznečišťuje a za určitých okolností může i vypadat docela dobře.

O kompostování
O kompostování