Netradiční krmítko

23.11.2016
Netradiční krmítko

Jednou z radostí, která působí jako pilulka štěstí je zimní přikrmování drobného ptactva. Tato milá činnost přináší drobným opeřencům větší naději na přežití a nám zase pocit sounáležitosti s přírodou a také alespoň trochu dobrovolného pobytu na čerstvém vzduchu. Jestli chcete dát přednost krmítku vlastní výroby, máme tu jeden netradiční tip. Krmit sice bude stejně jako každé jiné krmítko, může ale na zahradu přinést zase trochu jiný efekt.

Pro výrobu netradičního krmítka budeme nutně potřebovat zejména menší květináč – může být klidně starší. Nejběžnější krmivo pro drobné ptactvo obstará několik kusů vlašských ořechů a větší množství neloupaných burských oříšků. Nejdůležitější pomůckou pro zhotovení krmítka je tavná pistole a přírodní provaz, který poslouží k zavěšení krmítka na strom. Ostatní materiály mají jenom doplňkový význam. Malé kousky mechu pomůžou vykrýt volná místa mezi oříšky, ale rozhodně se bez mechu také obejdeme. Barevné plody by možná některé ptáky přilákaly, v našem případě však mají spíše dekorativní funkci.

Začneme tak, že provaz přetáhneme otvorem v květináči a pod otvorem vytvoříme velký uzel. Potom začneme na květináč tavnou pistolí shora lepit jednotlivé plody oříšků. Snažíme se to dělat tak, aby mezírky mezi jednotlivými plody byly co nejmenší. Jinak dáme prostor více samotné fantazii a tvořivosti než nějakým přísným pravidlům. V našem případě jsme použili zejména burské oříšky. Vlašské ořechy zkusme otevřít tak, aby polovina ořechu zůstala nepoškozená. Plnou část ořechu lepíme opatrně tavnou pistolí kolmo na květináč. Postupně nalepíme plody na celý květináč. V případě malých zásob oříšků lze na pokrytí květináče použít kousky kůry – bude to vypadat stejně hezky.

Netradiční krmítko
Netradiční krmítko
Netradiční krmítko
Netradiční krmítko