Mäsožravé rastliny na záhrade?

06.06.2021
Mäsožravé rastliny na záhrade?

Áno - je to možné. Niektoré druhy mäsožravých rastlín sa dajú pestovať aj vonku na záhrade. Hlavne v botanických záhradách je možné obdivovať zmenšené rašeliniská, kde okrem iných bahenných rastlín môžu žiť aj rastliny mäsožravé. Pre bežnú rodinnú záhradu ale existuje lepšia a pomerne veľmi jednoduchá cesta. Tieto rastliny sa dajú pestovať aj v nádobách celoročne umiestnených vonku. Nemali by mať odtokový otvor, lebo budú simulovať večne mokré rašelinisko. Výška nádoby umožňuje ešte lepší zážitok z pozorovania. Celý mikrosvet čarovných rastlín je vo vyvýšenej nádobe blízko očiam pozorovateľa. Ako na to? Tu je jednoduchý postup:

1. Nádobu bez odtokového otvoru naplňte skoro doplna mokrou rašelinou.

2. Do rašeliny vložte plastovú fľašu bez víčka tak, aby otvor fľaše bol tesne pod povrchom nádoby. Robí sa to preto, aby pri mrazoch nedošlo k poškodeniu nádoby - všetky tlaky z rozpínania rašeliny idú do fľaše, hlavná nádoba tým neutrpí.

3. Na otvor fľaše položte kus starého dreva, ktoré navodí atmosféru prírodného rašeliniska a zabráni tomu, aby sa do fľaše dostávalo veľa vody.

Dobre zalejte, aby sa rašelina zmenila pocitov na poriadne blato.

4. Do voľných priestorov vysádzajte mäsožravé rastliny tak, aby najväčšie boli v zadnej pohľadovej časti. Pre toto použitie sa najviac hodí Sarracenia purpurea, Sarracenia flava, prípadne kultivary týchto druhov. Oba tieto druhy sú v našich podmienkach mrazuvzdorné až do -20 st. Celsia.

5. Súčasťou nádoby s mäsožravým rastlinami môže byť aj mucholapka (Dionaea muscipula), ktorá vykazuje podobnú mrazuvzdornosť, ako Sarracenie. Na rozdiel od pestovania v miestnosti, mucholapka pestovaná vonku celá zatiahne a prežije iba podzemná časť, ktorá na jar znovu vyraší.

6. Do nádoby je možné vysadiť aj niektorý zo subtropických druhov, ako je napríklad rosička kapská (Drosera capensis). Táto naše zimy neprežije a používa sa ako letnička, aby sa v budúcom roku vysadila znovu. Prípadne sa dá uchovať vo forme semien, ktoré rastlina ochotne tvorí.

7.Celú kompozíciu môžeme ešte dozdobiť ďalšími kúskami dreva alebo machom, aby sme ešte viac podporili prírodný vzhľad umelo vytvorenej kompozície.

8. Nádobu (najlepšie ešte pred výsadbou) umiestnime na slnečné miesto, udržujeme ju neustále mokrú. Ak žijete v oblasti, kde máte k dispozícii iba tvrdú vodu, zalievajte výhradne vodou dažďovou.

Mäsožravé rastliny za sezónu pochytajú veľké množstvo hmyzu a pritahnu na záhradu okrem dospelých i mnoho fascinovaných detí. Je to nielen krásny, ale i veľmi zábavný prvok. Nebojte sa ho vykúšať, stojí to zato.

Foto č. 1 - Drosera capensis

Foto č. 2 - Plastovú fľašu vložte nezavíčkovaným otvorom tak, aby otvor fľaše bol tesne pod okrajom nádrže.

Foto č. 3 - Zasypte fľašu takmer po okraj tak, aby sa do nej nedostávala ani voda či prípadné nečistoty.

Foto č. 4 - Otvor fľaše zamaskujte starým kúskom dreva.

Foto č. 5 - Rašelinu zalejte tak, koľko sa do nej vojde. Rašelinové blato je základom pre optimálny rast mäsožravých rastlín (vyfotených na obrázku).

Foto č. 6 - Za pár týždňov sa rastliny rozrastú a robia radosť. Rosička kapská (Drosera capensis - na obrázku) našu zimu neprežije a musí sa každoročne obnovovať.

Foto č. 7 - Mucholapka (Dionaea muscipula) naše zimy zvláda dobre.

Mäsožravé rastliny na záhrade?
Mäsožravé rastliny na záhrade?
Mäsožravé rastliny na záhrade?
Mäsožravé rastliny na záhrade?
Mäsožravé rastliny na záhrade?
Mäsožravé rastliny na záhrade?