Kryptomérie - Cryptomeria japonica

05.11.2018
Kryptomérie - Cryptomeria japonica

Jak se budou zkracovat dny, na zahradách budeme asi stále méně a méně. Než přijde jaro, možná bychom se mohli v tomto období více věnovat exotickým druhům rostlin. Prvním reprezentantem této skupiny je zajímavý jehličnatý strom, Cryptomeria japonica. Podle názvu je zcela patrné, odkud pochází, ale roste i v jiných, zejména teplejších oblastech světa, zejména tam, kde je celoročně vysoká vlhkost vzduchu. Existuje jediný druh v rámci rodu - Cryptomeria japonica. Tento jediný druh má ale na desítky různých, často od sebe hodně odlišných odrůd.

Cryptomeria japonica se v našich klimatických oblastech pěstovat může, ale ne úplně všude – pouze na chráněných lokalitách, kde je vyšší vlhkost vzduchu. Někdy se adaptuje i v horším prostředí, ale nebývá to příliš časté

Kyptomérie se vyznačují krásným kmenem – je štíhlý, rovný, vypadá dobře. Roste poměrně rychle, tím je cenná jako rekultivační dřevina, výborně svými kořeny chrání půdu proti erozi, zejména když roste na svazích. Je to cenná léčivá rostlina – z měkkých zelených částí větviček se extrahuje esenciální olej, který se používá do aromalamp i k výrobě velmi účinných mastí na celou řadu zranění i nemocí. Pro naše podmínky jsou nejlepší odrůdy tmavě zelené barvy a nižšího vzrůstu. Nižší odrůdy buď zapadají sněhem, nebo sedají snadněji zastínit.

Kryptomérie - Cryptomeria japonica
Kryptomérie - Cryptomeria japonica