Kde se vzaly růže?

03.12.2018
Kde se vzaly růže?

Milí pěstitelé, zahrádkáři, milí naši zákazníci. Dovolte prosím, abychom vám popřáli krásný a příjemný advent. V tomto období by se zdálo logické vyprávět legendy o tom, jak a proč vznikl adventní věnec, nebo jak nazdobit vánoční stromeček v předzahrádce. Tyto informace ale už přestaly být vzácné a opakují se v různých slohových úpravách a obsahových verzích skoro ve všech médiích.

Proto se v tomto čase, který by měl patřit zklidnění, budeme věnovat zajímavostem z říše rostlin, které by vás mohly zajímat. Možná se u vás i v tomto čase, nebo v období vánoc, objeví ve váze řezané květy růže. Víte ale, kde se růže vůbec vzaly?
Růže pravděpodobně vznikly asi před 60 milióny let. V severní Americe se našly zkamenělé otisky divokých růží, které mají asi 35-40 milionů let. Podobných nálezů paleontologové učinili více, všechny ale pouze na severní polokouli. Dva druhy divokých růží byly ve formě zkamenělých pozůstatků nalezeny i u nás - v blízkosti Litoměřic.

Moderní dějiny růží zasahují do období prvních civilizací. Růže milovali jak Feníčané, Egypťané i staří Číňané. Víme, že už asi 500 let před naším letopočtem obsahovala knihovna císaře mnoho svazků věnovaných právě tímto květinám. Za dynastie Chan, tedy asi 200 let před naším letopočtem bylo pěstování růží tak rozšířené, že zabíraly tolik orné půdy, že byla v ohrožení zemědělská produkce rostlin pro potravinářské účely. Co se dalo dělat – do věci se musel vložit samotný císař, který nechal některé růžové zahrady zlikvidovat, aby zůstalo dostatek půdy pro běžnou zemědělskou výrobu. 
Zajímavé? K dějinám růží se ještě budeme vracet. Některé informace budou velmi překvapivé.

Kde se vzaly růže?