Kde sa vzali klinčeky?

20.12.2017
Kde sa vzali klinčeky?

Niektoré rastliny sa vyznačujú skoro neuveriteľnými vlastnosťami – vedia niečo, čo iné druhy nikdy nedokážu. Je to aj prípad klinčekovca voňavého (česky hřebíčkovec, latinsky Syzigium), ktorý dáva veľmi cenné korenie – tzv. klinčeky (česky hřebíčky). Je to pomenovanie veľmi príhodné, pretože  na prvý pohľad každý jeden kúsok klinčekového (hřebíčkového) korenia pripomína ozajstný kovový klinček (hřebíček).

Samotné korenie tvoria kvetné puky tejto dreviny zbierané vo fáze pomerne tesne pred rozkvitnutím. Kvetné pupene sú bielej farby, keď rozkvitnú, vyvinie sa z nich kvet ružovo červenej farby. To môže byť krásne na oko, ale ako korenie sa rozkvitnuté kvety už nepoužívajú.

Klinčekovec je stálozelený strom s pevnými, kožovitými listami, dorastá od 8 do 20 metrov. Pochádza z oblastí Moluckých ostrovov (dnes súčasť Indonézie, ). Prvé správy o používaní klinčekov pochádzajú z obdobia pred začiatkom letopočtu, zásluhu na tom majú predovšetkým čínski a arabskí obchodníci. Potom nadlho používanie klinčekov zaniklo pre ich vysokú cenu a zhoršenú dostupnosť. Práve tieto dôvody v neskoršom období vyvolali klinčekovú renesanciu.  Trh s klinčekmi ovládlo od začiatku 17. storočia Holandsko, ktoré na obchode s exotickým korením generovalo neuveriteľné zisky. Klinčeky sa oddávna používajú ako korenie, ale sú cenné ako zdroj liečivých látok. Majú analgetické účinky a často sa využívajú pri liečbe bolesti zubov, ale aj iných problémov v ústnej dutine. Olej destilovaný z kvetných pupeňov pomáha pri liečbe pohybového aparátu, ale je aj dôležitou surovinou vo voňavkárskom  i kozmetickom priemysle, v zriedenej forme pôsobí ako účinný repelent voči niektorým druhom hmyzu. Klinčeky sa používajú pri výrobe niektorých druhov sušienok a pri pečení perníkov. A  až dostanete chuť na zvarené víno, verte, že bez  klinčekov by to rozhodne nebolo ono.

Kde sa vzali klinčeky?
Kde sa vzali klinčeky?