Holandská květinová burza je nepochybně největším prodejním místem rostlin v Evropě, jestli i ve světě nevím, ale je to možné. Vím, že mnoha lidem tento globální obchod s rostlinami leží v žaludku, ale prosím, to teď nemusíme komentovat. Jenom si prosím uvědomte, že tomuto institutu nedělám reklamu, jenom chci vysvětlit, jak to celé funguje - i z hlediska tvorby ceny rostlin i řezaných květin.
- Rostliny - i řezané květiny vstupují na burzu bez ceny!
- Dražba tzv. na hodinách probíhá nyní už elektronicky. Vedoucí dražby určuje maximální možnou cenu za květinu či živou rostlinu.
- V rámci dražby dražitel vybírá jednu z mnoha rostlin jedné partie a ukazuje ji zákazníkům.
- Zákazníci jsou obvykle zástupci velkoobchodů nebo velkých obchodních firem.
- Ve dražícím sálu je celkem ticho, jenom zvuk vozíků s květinami tam neustále zní monotónní zvukovou kulisovou.
- Všechny důležité informace dostávají nakupující do sluchátek a také je vidí v grafické podobě na elektronickém panelu v sálu.
- Co se děje v sálu sledují nakupující na svých monitorech notebooků. Sledují kromě svého sálu i děj ve vedlejších aukčních síních i v aukčních síních v jiných městech. V Holandsku se obchoduje celkem v 5 městech, každé středisko květinové burzy má minimálně 2 aukční síně. Obchodování je propojené internetem a všichni registrovaní obchodníci mohou nakupovat tam, kde se přihlásí. Když se díváte obchodníkům pod ruky vidíte buď obrovské soustředění, nebo relax, když právě nenakupují (když se draží druhy, které zrovna nepotřebují).
- Na elektronickém zařízení se kromě informací o produktu a dodavateli objeví i informace o ceně.
- První uvedená cena je maximální a poté v obrovské rychlosti klesá. Obchodníci vyčkávají kdy bude nejníž a když jsou spokojeni (jsou to ovšem desetiny sekundy) mačkají tlačítko, které potvrzuje, že provedli nákup. Kdo se ovšem o desetiny sekundy zpozdí, tak ostrouhá a nekoupí nic. Čekání na nejnižší cenu může znamenat nulový úspěch nákupu.
- Cenu květin ve velkém ovlivňují globální evropské svátky (vánoce, velikonoce, den matek, Valentýn apod. ...) V tomto období je velká poptávka, nákupčí na burze mají velké závazky vůči svým zákazníkům, aby jim nakoupili pěkné květy i živé rostliny. V tomto čase jsou mnohem nepokojnější než jindy a pod tlakem povinnosti nakoupit, radši nakoupí draze, než vůbec. Jinými slovy - mačkají ta tlačítka o pár setin sekundy dříve, než obvykle.
- Ceny letí nahoru jako tryskáče. Zajímavé je, že naprosto identické partie rostlin, se prodávají za různou cenu. Některým obchodníkům se povede koupit dobře, jiným hůře. Stejné růže tedy mohou stát v různých krámech úplně jiné peníze. Jistě, částečně to ovlivňují i majitelé jednotlivých krámků, ale velkou roli hraje i to, jak úspěšný byl zástupce velkoobchodu ve chvíli, kdy právě nakupoval na burze.
- Jestli budete v předvečer svátku dne matek stát v květinářství frontu na kytici - neremcejte na květináře, jak zbytečně zvedají ceny. Obvykle za to sami příliš nemohou - cenu vyšroubovala zvýšená poptávka a nákupní nervozita obchodníků, kteří s vysokým tlakem neustále hlídali a poněkud zbrkle ovládali své nákupní tlačítko...