Fascinující rostliny světa 1

20.12.2017
Fascinující rostliny světa 1

 

Zimní období nijak extra nepřeje práci na zahradě, zato je to dobrý čas pro čtení, vzdělávání a rozšiřování si obzorů. Na tento čas máme pro vás všechny seriál FASCINUJÍCÍ ROSTLINY SVĚTA.

Budeme moc rádi, když nám dáte vědět, jestli vás nahlédnutí do světa neobvyklých rostlin baví a zajímá.

Pro začátek jsme zvolili rostlinu, která je tak nápadná, že v době květu ji nejde přehlédnout, je to strom Erythrina abyssinica.

Roste na chudých a kamenitých stráních téměř celé Východní Afriky, od Súdánu, Etiopie až po Zimbabwe a Mozambik. Dostává se běžně až do nadmořských výšek kolem 1700 m, někdy dokonce do 2200 m a nese několik typicky afrických jmen, jako třeba mutiti, mutete nebo munhibiti. Víme, že bez těchto jmen se klidně v naší civilizaci snadno obejdete, ale uznejte, nebyl by to hřích alespoň je nevzpomenout?

Z lehkého, ale málo trvanlivého dřeva domorodci vyrábí drobné nářadí, lžičky nebo bubny. Kromě krásných květů se tento podivný strom vyznačuje rovněž atraktivními semínky – jsou červeno černé barvy. Jsou sice velmi silně jedovaté, i tak ale domorodci z nich vyrábí náhrdelníky i náramky. Kůru používají místní obyvatelé na léčbu otoků a popálenin, sušené a nadrcené kořeny se aplikují jako protijed proti hadímu uštknutí.