Čo sa hodí vedieť o ihličnatých živých plotoch?

27.09.2016
Čo sa hodí vedieť o ihličnatých živých plotoch?

Býva u nás zvykom, či skôr zlozvykom, že rastliny do záhrad vyberáme hlavne podľa toho, či a ako sa nám páčia. To ale väčšinou nestačí, treba hlavne vyberať tak, aby nové rastliny mali čo najlepšie šance dobre prosperovať. Týka sa to všetkých rastlín na záhrade, ale v prípade živých plotov je to veľmi dôležité. Živý plot má často cenu zlata a prípadné chybičky spôsobujú veľké sklamania.

Najväčšou a pritom nie moc často využívanou výhodou tmavých plotov z ihličnanov, je ich výrazná farba, ktorá pôsobí ako výborné pozadie pre rastliny kontrastných farebných odtieňov.

Drevinou číslo 1 pre živé ploty je zrejme Thuja occidentalis ‘Smaragd‘ – tento kultivar vytvára kužeľovité rastliny, ktoré si ani v živom plote väčšinou svoj tvar ľahko udržia. Ploty z tejto odrody sú preto  charakteristicky vlnité. Tuje potrebujú veľa svetla a dobrú, na živiny bohatú neutrálnu až mierne alkalickú pôdu. Nároky odrody ‘Brabant‘ sú identické, ale vzhľad je iný, viac plochý.

Obľúbenou drevinou pre živé ploty je Chamaecyparis lawsoniana ‘Columnaris‘ ( a niekoľko veľmi podobných odrôd). Na to aby vyzeral dobre, potrebuje veľa svetla, ale prudké slnko mu nesvedčí. Vyžaduje živnú, vápenitú pôdu, výborne priepustnú, ale pokiaľ možno stále vlhkú. Aby bol naozaj pekný, musí sa často strihať.

Tisy (Taxus) sú skoro univerzálne rastliny, výborne zvládajú tieň a prosperujú i na slnku, ak nie sú na príliš suchom stanovišti. Preferujú priepustné, ale vlhké pôdy.  Ak majú dostatok vlhkosti (nesmú ale trvalo stáť v mokru!!!), môžu rásť i na slnečnej polohe. Pre živé ploty sa výborne hodia odrody od druhu Taxus x media. Na rozdiel od druhu T. baccata, tieto tvoria viac súdočkovite rastúce kríky, ktoré sa v živom plote rýchlejšie zapoja.

Niekto ho miluje, niekto nenávidí. Cupressocyparis x leylandii. Najrýchlejšie rastúci ihličnan našej doby. Nemá rád prievan a holomrazy. Vyznačuje sa extrémne rýchlym rastom. Ak má v živom plote vyzerať dobre, musí sa rezať MINIMÁLNE 4 x za rok. Ak sú tieto dreviny udržiavané v poriadku, vyzerajú dobre. Ak sa však zanedbajú, je to „ekologická“ katastrofa. Kto sa bojí rezať, alebo nemá čas, mal by si kupovať iné dreviny.

Čo sa hodí vedieť o ihličnatých živých plotoch?
Čo sa hodí vedieť o ihličnatých živých plotoch?
Čo sa hodí vedieť o ihličnatých živých plotoch?