Co jsou záhadné barevné kuličky v květináči ?

24.08.2021
Co jsou záhadné barevné kuličky v květináči ?

Že jsou zahrádkaří národem zvědavým a všímavým každý dobře ví. Jejich smysl pro detail vede ke zvídavým dotazům což je jenom dobře. Napříč různými skupinami zahradnických nadšenců jsme zaznamenali jeden dotaz, který se v různém podání poslední dobou několikrát opakoval.

Copak jsou to za záhadné barevné kuličky, které se nám objevily při přesazování ?Je to škůdce ? Máme to zničit ? Když to rozmáčkneme mezi prsty, objeví se tam nějaká divná bílá tekutina. Co s tím máme udělat ?

Tyto kuličky, obvykle žluté barvy, ale někdy také s přísadou růžových či modrých patří pomalu rozpustnému hnojivu. Obvykle se jedná o různé variace jedné značky, ale výrobců podobných hnojiv je více. Princip tohoto hnojiva je velmi zajímavý. To, co vnímáme jako žlutou kuličku, je jenom obalem, který skrývá hnojivo ve svém vnitru. Tento obal tvoří pryskyřice přírodního původu, která se sama o sobě rozpouští jenom velmi pomalu a může v substrátu zůstat i několik let. Reaguje ovšem na vlhkost a teplotu půdy. Při vyšší teplotě se tato hmota malinko roztahuje a na jejím povrchu vznikají nenápadné, volným okem nepozorovatelné otvory. Hnojivo, které je uvnitř této granulky se pomalu přes tyto otvory dostává ke kořenům rostlin. Děje se tak v závislosti na teplotě a vlhkosti půdy. Když se schladí, membrány se zatáhnou a hnojivo se přestane dostávat do půdy, protože v tomto období ho rostliny nepotřebují. Podle typu hnojiva tento proces může trvat 3 měsíce až dva roky. Při běžném použití je tedy rostlina nahnojena na velmi dlouhou dopředu, přičemž riziko přehnojení je při dodržení pravidel hnojení minimální.

Až tedy tyto granulky v substrátu svých rostlin objevíte, nepropadejte panice. Vše je tak, jak má být.

Co jsou záhadné barevné kuličky v květináči ?
Co jsou záhadné barevné kuličky v květináči ?