Co do kompostéru patří a co už nikoliv?

27.11.2021
Co do kompostéru patří a co už nikoliv?

Je to velké téma, které zajímá mnoho lidí. U některých materiálů je odpověď jednoznačná, u některých je to trochu složitější. Z organických materiálů si příroda poradí skoro se vším, ale může to být někdy trochu dlouhý proces. Podíváme se tedy na kompost z pohledu běžného majitele rodinné zahrady.

1 - listí stromů - ANO - je to výborný materiál pro vznik kvalitního kompostu.

2 - větvičky, dřevo, jehličí, - ANO - můžeme tímto materiálem kompostér doplňovat. Ideální je před uložením do kompostéru tyto části rostlin rozdrtit, co výrazně zrychlí jeho rozklad.

3 - posečená tráva - ANO - do kompostéru patří, ale pozor - neměla by to být jediná složka, kterou do kompostéru vkládáme. Ze samotné trávy pěkný kompost prakticky udělat nejde.

4 - zbytky substrátů po přesazování rostlin, zemina, ornice - ANO - je to vynikající materiál do kompostéru. Pokud je to alespoň trochu možné, měli bychom ji dávat do kompostéru ve vrstvách.

5 - natě zeleniny, trvalek, plevele bez zralých semen - ANO - tyto přírodní materiály jsou velmi vhodné.

6 - slupky zeleniny, brambor, melounů a ovoce - ANO - ovšem s výjimkou citrusových plodů. Ty do kompostéru nepatří. U slupek od banánů se názory liší.

7 - zbytky jedovatých rostlin - třeba větvičky z tisů po stříhání živých plotů - ANO - degradace toxických látek umožňuje použití těchto rostlin do kompostéru. Jestli toužíte po absolutní jistotě, dejte před kompostováním tyto větve na hromadu, zalijte vodou a přikryjte fólií. Dojde k zapaření a velmi rychlému rozpadu jedovatých látek.

8 - natě plevelů se semínky - NE, respektive radši NE. Opravdu kvalitně založený kompost, který je záhřevný a zraje několik let, si poradí i se semeny plevelů. Na běžné rodinné zahradě je to ale docela obtížné.

9 - zbytky rostlin napadnuté houbovými nebo jinými nemocemi - NE - na kompost nepatří.

10 - zbytky jídla - NE - je to velké lákadlo pro hlodavce ze širokého okolí.

11 - listy ořešáku - radši NE - kvůli delšímu rozkladu, ale není to dogma. Pokud máte dostatek času a větší zahradu s větším množstvím kompostérů, lze kompostovat i toto listí. Rozdrcení listů sekačkou urychluje jejich rozklad.