Buky pro živé ploty

03.01.2017
Buky pro živé ploty

 

Představujeme vám buky pro použití v živých plotech. Pro tento účel jsou to výborné rostliny, jenom je potřeba dodržet několik důležitých pravidel. Výhodou buků je nepříliš rychlý růst, co je v případě živých plotů dobrá zpráva. Buky jsou schopny růst v téměř každé půdě, která je alespoň průměrně vlhká a je dobře propustná, v trvalé mokré půdě buky neprosperují.

Při výsadbě záleží na aktuální velikosti rostliny, v každém případě se při výsadbě nevyplatí příliš šetřit rostlinami. Na běžný metr se vysazuje 5-9 rostlin, vyšší počet v případě, že vysazujeme do dvouřádků. Důležitým pravidlem výsadby buků pro živé ploty je ŘEZAT hned od mala. Toto pravidlo platí u všech živých plotů.

Buky nejlépe rostou ve svěžím klimatu, nejlépe se jim daří v podhorském pásmu, v nížinách je pro ně často velmi nízká vlhkost vzduchu. Pokud budeme živé ploty z buku pěstovat v nížinách, měli bychom jim dopřát stanoviště v polostínu. Ve vyšších a vlhčích polohách se dají dopěstovat hezké živé ploty z buku i na slunných lokalitách. Kromě základního druhu lze do živých plotů použít i červenolistý kultivar. V zimním období jsou bukové ploty rovněž poměrně velmi dekorativní. Velká část listů totiž na rostlině zůstává i během zimního období. Jsou uschlé, ale na rostlině zůstanou. A to je velmi cenná vlastnost.

Buky pro živé ploty
Buky pro živé ploty