
Právě v tomto čase kvetou růže a zdobí tak nejednu zahradu či veřejný prostor. Jsou to převážně růže šlechtěné, které se v přebohatém sortimentu objevují v zahradních centrech. Za pozornost ovšem stojí i tzv. růže botanické, které bychom mohli nazvat i růžemi planými. Byly to právě tyto typy růží, které daly vzniknout četným kultivarům, které se pěstují na zahradách. Proto si dovolujeme v tuto chvíli vzpomenout i některé botanické růže, jistě si to zaslouží. Často bývají stejně krásné, jako jejich mladší sestřenice.
Foto č. 1 - Rosa rugosa - růže svraskalá, jedna z nejčastěji pěstovaných botanických růží. Pěstuje se i několik odrůd, liší se vzrůstností, barevností i plností květů. Je velmi nenáročná.
Foto č. 2 - Rosa banksiana pochází z teplých oblastí Číny. Na silnější zimu je citlivá. Je to popínavá růže ze skupiny ramblerů.
Foto č. 3 - Rosa hugonis vytváří krásné, jednoduché květy žluté barvy. Patří k nejranějším růžím vůbec. Vytváří poměrně velké, mohutné keře.
Foto č. 4 - Rosa moyesii var. geranium - vytváří mohutné keře vhodné jenom do velkých zahrad. Z jednoduchých, nápadných květů na podzim vznikají protáhlé, rovněž velmi dekorativní šípky žluté až oranžové barvy.
Foto č. 5 - Rosa sericea var. Pteracantha má kromě hezkých bílých květů i nádherné ostny, zejména, na mladých výhonech.
Foto č. 6 - Růže sivá - Rosa glauca má typicky namodralé lístečky a jednoduché květy atraktivní pro včely. Plody jsou velmi ozdobné a atraktivní pro některé druhy ptáků. Je to výborná růže i pro suché a horké lokality lokality.