"Bobulky" na cesmínách

04.12.2017

patří patrně k velkým snům každého pěstitele. Ony jsou cesmíny hezké i bez nich, ale obobulkované jsou mnohem hezčí. Omlouváme se za trochu lidovou mluvu, správně bychom měli mluvit o plodech…

Ale k podstatě věci – abychom se plodů vůbec dočkali, musíme mít na paměti jednu věc. Cesmíny (Ilex) až na výjimky patří mezi tzv. dvoudomé rostliny. Lidsky řečeno – květy samiček se vyvíjejí na jiné rostlině, než květy tatínků. Aby mohly plody vzniknout musí v blízkosti růst alespoň jedna samčí a jedna samičí odrůda. Většinou se ale vysazuje tak, že na jednom místě roste více samičích rostlin a menší množství rostlin samčích. Jedna samčí – otcovská – rostlina zvládne vytvořit dostatek pylu na to, aby došlo k opylení většího počtu samičích rostlin. O všechno potřebné se postarají včely a čmeláci. Máme ale také pár výjimek – je to dobře. Jestli máte na své minizahrádce místo pouze pro jedinou rostlinu a po barevných plodech toužíte jako nikdo, hledejte v naších zahradních centrech třeba odrůdu Alaska nebo J.C. van Tol.  Tyto jsou částečně samosprašné, takže vytvořit bobulky zvládnou i bez partnera.

Rada na závěr – při nákupu cesmíny nepodceňujte, jakou odrůdu si kupujete. Její název si zapište nebo vyfotografujte a zaarchivujte. Může to být důležité třeba při dalším nákupu, abyste dobře namíchali partnerské vztahy cesmín na vaší zahradě. Na vaší spokojenosti nám velmi záleží.